Gepubliceerd op 23 november 2009 22:29
Elk jaar houdt Goodyear bij grensovergang Hazeldonk een jaarlijkse bandeninspectie. Dit jaar werden er ruim 120 voertuigen met in totaal 800 banden gecontroleerd. Het rubber werd in intensief bekeken en beoordeeld. Conclusie: 23 procent van de trucks die worden ingezet op regionale distributie, waren voorzien van banden voor de lange afstand. Dat is overigens nog maar één aspect. Ook werd geconstateerd dat 53 procent van de trucks op een te lage bandenspanning rondrijdt, dat er minder veiligheid en meer brandstofverbruik is door achterstallig onderhoud en dat er onnodig banden vervangen worden. Kortom: aan het bandenbeleid van de Nederlandse transporteur valt nog heel wat te verbeteren.
"Het is jammer dat we deze conclusies moeten trekken. Goodyear Dunlop komt natuurlijk met nieuwe innovaties, maar banden op de juiste manier toepassen is misschien nog wel belangrijker. Anders gaan veel voordelen die wij uitvinden weer verloren", aldus sales manager Rob van Leersum van Goodyear. "Juist in deze tijden van crisis zijn cost of ownership en brandstofverbruik van belang. En ook al bedragen het aandeel van de kosten voor banden in het gebruik van een 40 tons truck slechts 1,5 procent, hoe je de banden gebruikt is van invloed op rolweerstand en brandstofverbruik." Dat banden een sleutelrol vervullen in transport, is een boodschap die Goodyear graag in alle divisies van de truckindustrie als waarheid wil laten gelden. "De samenwerking tussen OEM en vervangingsmarkt zien wij als hoofdzaak om in de toekomst te groeien", aldus Van Leersum.
Goodyear zet hoog in op de voordelen van bandenvernieuwing. Drie merken worden gevoerd: Treadmax (Goodyear), Multitread (Dunlop) en NextTread (overige merken). Als er moet worden vervangen, kiezen al flink wat transporteurs voor ‘retreading'. "Gemeten over heel Europa is 38 procent van de vervangingsmarkt vernieuwingen, 62 procent gaat toch voor nieuwe banden. Nederland blijft trouwens met 27 procent aan vernieuwingen achter op dat gemiddelde", merkt Danny van Essche, Retread Manager EU bij Goodyear, terloops op. Goodyear is trots op de kwaliteit van Treadmax. "Treadmax banden maken alleen gebruik van Goodyear Max Technology karkassen en dezelfde materialen en loopvlakprofielen als we gebruiken in onze jongste generatie banden. Dat betekent dat Treadmax banden dezelfde voordelen hebben als nieuwe banden, maar tevens voor lagere exploitatiekosten zorgen en milieuvoordelen bieden." Daar mag de Nederlandse transporteur best eens naar luisteren, want tijdens de eerder genoemde bandeninspectie bleek dat vrijwel geen trekasbanden geherprofileerd of vernieuwd waren.
De boodschap van Goodyear is duidelijk: wie zijn banden optimaal wil gebruiken, moet aan bandenmonitoring doen en daarop zijn aanschafbeleid enten. De transporteur die het rubber gemakshalve uit het oog verliest, is een dief van zijn eigen portemonnee. Zijn Nederlandse transporteurs echt zo gierig? Nee, want er is ook een voorbeeld waaruit blijkt dat transporteurs wel degelijk kiezen voor kwaliteit, en niet alleen voor geld. Van Leersum: "Een aantal jaar geleden werd er door de transportbranche met interesse gekeken naar Chinese banden. Die waren nieuw nog goedkoper dan een retread van een A-merk band. De piek aan verkopen voor Chinese banden zat in 2008, maar de verkoop ervan is dit jaar volledig ingestort, tot een niveau dat ver beneden dat van 2008 ligt. Komt door de crisis, zou je misschien zeggen, maar het komt ook door voortschrijdend inzicht. Transporteurs krijgen door de kwaliteit van de banden echt minder is. De rolweerstand bijvoorbeeld is veel hoger. Wie alleen naar prijs kijkt, gaat voor een Chinese band. Het totale pakket aan kwaliteit en service van een A-merk band is vele malen beter."
Zonder automatisering geen optimaal wegtransport, zo eenvoudig is het anno nu. TTM.nl's Sandra Waenink zette alle aspecten van transport- management- en fleetmanagementsystemen op een rij:
ttm.nl is een activiteit van Eisma Industriemedia bv. Auteursrecht voorbehouden.
Op gebruik van deze site zijn de volgende regelingen van toepassing: Disclaimer Leveringsvoorwaarden en Privacystatement.