Een transportbedrijf dat illegaal gebruikmaakte van zogenoemde rode diesel, moet een naheffingsaanslag van ruim 157.000 euro betalen. Dat heeft het Gerechtshof ’s-Hertogenbosch bevestigd in hoger beroep.
De zaak draaide om het gebruik van laagbelaste gasolie (rode diesel), die uitsluitend is toegestaan voor specifieke toepassingen, zoals in de landbouw. De transporteur gebruikte de brandstof echter in voertuigen waarvoor reguliere diesel verplicht is. Bij controles werd vastgesteld dat de onderneming daarmee accijns ontweek.
De Belastingdienst legde daarop een naheffingsaanslag op van circa 157.000 euro, inclusief accijns en bijkomende heffingen. De transporteur vocht die aanslag aan en stelde onder meer dat de berekening onjuist was en dat niet voldoende was bewezen dat de brandstof daadwerkelijk in trucks was gebruikt.
Het hof gaat daar niet in mee. Volgens de rechters is voldoende aannemelijk gemaakt dat de rode diesel is gebruikt in voertuigen waarvoor dat verboden is. Ook de wijze waarop de Belastingdienst de verschuldigde accijns heeft berekend, houdt volgens het hof stand.
Daarmee blijft de volledige aanslag in stand. Het hof stelt in de uitspraak dat het gebruik van rode diesel buiten de toegestane sectoren als een ernstige overtreding wordt gezien, mede vanwege de concurrentievervalsing die daarmee kan ontstaan.
De uitspraak bevestigt weer eens dat transportbedrijven die sjoemelen met brandstofgebruik rekening moeten houden met forse financiële consequenties.


