Op social media ging afgelopen week een fotoserie rond van een truck van het Duitse bouwbedrijf VP TPA. Dat heeft voor haar chauffeurs achter de cabine een ‘natte cel’ gemonteerd, compleet met toilet en douche.
De reacties op de uitingen zijn extreem positief. Een vrachtwagen uitrusten met een douche en een toilet zou wel eens veel meer mensen doen besluiten om vrachtwagenchauffeur te worden, is de teneur. Misschien is het zelfs wel de oplossing voor het chauffeurstekort! Zou dat echt zo zijn? Het lukt overheid en bedrijfsleven al niet eens om voldoende faciliteiten voor chauffeurs op parkeerplaatsen te realiseren (als er al een parkeerplaats is). En veel chauffeurs vinden de paar centen die een verzorgd toilet kost te duur en doen hun behoefte liever in de berm.

Wie goed kijkt bij de oplossing van VP TPA, ziet dat deze weliswaar heel comfortabel is voor de chauffeur, maar helemaal niet breed van toepassing kan zijn voor de gehele transportsector. De ‘natte cel’ is achter de cabine op het chassis gemonteerd. Prima voor de vrachtauto’s waar VP TPA mee rijdt, maar lang niet voor alle vrachtauto’s geschikt. Een trekker met oplegger, veruit het meest gebruikt voor echte lange afstanden, is ongeschikt voor deze oplossing.
Er zijn natuurlijk wel mogelijkheden om een toilet en douche niet achter, maar in de cabine toe te passen. Het Chinese Farizon liet dit al eens zien bij haar Homtruck, die momenteel door Duvenbeck wordt getest. De huidige richtlijnen voor maten en gewichten geven letterlijk en figuurlijk ruimte voor een andere inrichting van de cabine, zoals DAF al heeft laten zien met de XG+-cabine. Wie weet kunnen slimme truckdesigners in de toekomst wel een douche en toilet kwijt in de cabine, want laten we wel zijn: je zit nergens fijner dan op je eigen toilet.
Foto’s: VP TPA, LinkedIn



