Waarom is Sligro een eigen transportbedrijf begonnen?

Waarom is Sligro een eigen transportbedrijf begonnen? featured image

Voor heel veel bedrijven in Nederland is transport niet hun core-business, dus dat besteden ze graag uit aan professionals. Sligro Food Group bewandelt sinds een paar jaar de omgekeerde weg en neemt steeds vaker het vervoer in eigen hand. Er werd zelfs een eigen transportbedrijf voor opgericht: Sligro Food Group Transport. TTM.nl ging in gesprek met Yvonne Poels en Wilco Jansen van Sligro en nam ook een kijkje bij het ‘awardwinning’ laadplein. [INHOUD | INDEX TTMnl2024_4_12]

Het huidige Sligro werd in 1935 opgericht door Abel Slippens, de opa van de huidige CEO Koen Slippens. “Toen heette het overigens nog geen Sligro, maar Slippens Groothandel. Het was een groothandel in margarine, oliën en vetten. Naar Amerikaans voorbeeld opende in 1961 de eerste zelfbedieningsgroothandel van Nederland. Dat werd het concept wat ontwikkelde tot wat we nu als Sligro kennen”, vertelt woordvoerder Wilco Jansen van Sligro. Sligro groeide hard, autonoom, maar ook door overnames, meer dan 100 in haar bestaan. Recent zijn overnames van VRC en een gedeelte van Simon Loos. “In 1992 werd met de overname van groothandel Wunderink in Arnhem de stap naar bezorging aan horeca gezet, inmiddels de grootste activiteit van Sligro vandaag de dag. De samenwerking met Heineken, sinds 2017, was daar een grote stap in, die heeft ons veel gebracht”, zegt Jansen. Anno 2024 heeft Sligro Food Group 63 zelfbedieningsgroothandels in Nederland en België, 11 bezorgservicevestigingen, twee vestigingen met een combinatie van zelfbediening en bezorging en 3 distributiehubs op de Waddeneilanden. Er werken circa 6.000 mensen bij Sligro in Nederland en België, waarvan 210 chauffeurs in eigen dienst.

Dat is een rijke historie. Maar sinds een paar jaar hebben jullie een deel van het transport voor jullie activiteiten weer in eigen hand genomen.

Yvonne Poels, manager transport: “Dat begon in 2019. We hadden toen 11 transportpartners. Dat was altijd in beweging: er wilde er eentje stoppen, dan ging er eentje failliet of ging samen met een ander. Heel dynamisch, maar ook mogelijk instabiel voor onze logistiek. En we zagen ook door onze samenwerking met Heineken dat de transportwereld best ondoorzichtig is. Zeker als het gaat om kostprijscalculaties. Dus toen de mogelijkheid kwam om Vroegop Ruhe (VRC), waar transportbedrijf Duncker toe behoorde, over te nemen, hebben we besloten om dat transport zelf te gaan doen. Als eerste stap om te kijken of we transport meer naar ons toe konden trekken.”

Dat heeft geresulteerd in de oprichting van wat nu de Sligro Food Group Transport is?

“Zo makkelijk ging dat niet. Covid kwam, waardoor transport naar horeca grotendeels stil kwam te liggen. Juist op dat punt wilden we het voormalige wagenpark van Duncker vervangen, maar dat vereiste investering en dat was niet slim om dat tijdens Covid te doen, vanwege onduidelijkheid over de toekomst. Toen is dat transportgedeelte naar Peter Appel Transport en Simon Loos verhuisd. In 2022 heeft Sligro omwille van onafhankelijkheid, transparantie en versnellen op verduurzaming gekozen om een eigen transportbedrijf op te zetten met 50 elektrische voertuigen, Sligro Food Group Transport. Per 2024 zijn Sligro en Simon Loos (dus dat was na de fusie met Peter Appel Transport) uit elkaar gegaan en is dat werk verdeeld over Sligro Food Group Transport en Euser. Uiteindelijk is Sligro Food Group Transport in maart vorig jaar echt van start gegaan.”

Maar doen jullie nu al je transport zelf?

“Nee, zéker niet! We doen nog altijd naar tevredenheid zaken met zeven transportpartners. Juist de combinatie van uitbesteed transport en een deel in eigen beheer vinden wij erg prettig.”

Duurzaamheid is ook belangrijk voor jullie toch? Ik zie jullie ik weet al niet hoe lang met elektrische trucks rijden…

Wilco Jansen: “Dat waren dus in eerste instantie vooral onze transportpartners. Duurzaamheid heeft altijd al hoog op de agenda gestaan bij Sligro. Met zonnepanelen, met het gasloos maken van gebouwen. Dat was altijd al speerpunt bij verbouw of nieuwbouw. En we waren bezig met warmtewinning uit koudetechniek, BREAAM, ook toen dat nog niet hip was.”

Yvonne Poels: “Peter Appel en Simon Loos reden in 2014 al met 10 elektrische trucks. Wij vonden dat interessant, zeker omdat we de regelgeving rond zero-emissie in Amsterdam al lang zagen aankomen. Een eigen transportbedrijf met 50 elektrische trucks zorgde voor de versnelling in de transitie naar elektrisch transport. En nu? We hebben 150 eigen trucks, waarvan 60 elektrisch. 25 Renault Trucks D-wide, 26 Mercedes-Benz eActros 300 en nog negen Ginaf’s, die uit de Heineken-distributie kwamen. En onze vervoerspartners hebben ook nog twaalf zero-emissietrucks. Dus bij elkaar 72 e-trucks. Oh, en dan nog het elektrische ‘treintje’, ons distributievoertuig in de binnenstad van Den Bosch.”

En jullie hebben nu ook jullie eigen laadplein, dat zelfs de Logistiek Laadplein Award heeft gewonnen.

Poels: “We wisten dat we hier in Amsterdam altijd moesten uitgaan van depotladen, want onderweg laden is duur en de chauffeur is dan niet inzetbaar. Bovendien kan met een goede planning de truck hier prima laden, want ’s nachts rijden onze trucks niet. Het laadplein is opgezet in samenwerking met Heliox, en met onze eigen afdeling OBIB (Ontwikkeling, Bouw, Inrichting, Beheer). Dat is nog een hele puzzel, dat inrichten. Waar wil je het laadplein, hoe moeten de laadplekken liggen, hoe doe je het energiemanagement? De elektriciteitscapaciteit is beperkt, ook al hebben we zonnepanelen. En het kan niet zo zijn dat de diepvriescel hier uitvalt omdat er een truck te veel aan het laden is. Maar goed, we hebben nu een state-of-the-art laadplein met 36 laadplekken. En ik geef toe, het is een leerproces. Zo zagen we dat het handig is om de laadaansluiting aan de achterzijde van de truck te hebben. Dat kon Mercedes voor ons verzorgen, en ook Renault doet het nu voor ons. Mijn droom is in de toekomst het laden  te ‘pairen’ met de routeplanning. In het begin laadden we de accu’s altijd vol, maar voor onze stadsritten hoeft dat helemaal niet. Dus het liefste willen we de truck nu zo vol laden als nodig is voor de volgende rit, met een beetje extra marge natuurlijk. Al doende leren we, aangevuld met inzichten uit data. Anderen laten laden op ons laadplein? Nee, dat is voorlopig niet aan de orde. We hebben alle stroomcapaciteit nog zelf nodig.”

Hoe kijken jullie naar het beleid rond zero-emissiezones hier in Amsterdam?

“Dat volgen we natuurlijk al heel lang. We waren best verbaasd toen de zone kleiner werd gemaakt, tot 2028. Wij kunnen met onze trucks de ZE-zone in. Maar voor al die investering en medewerking zouden we graag zien dat de gemeente ons wat beloont, bijvoorbeeld met ruimere venstertijden. Al moet ik zeggen dat we altijd goed in overleg met de gemeente zijn geweest.”

Waar staat Sligro over vijf jaar als het gaat om elektrisch (eigen) vervoer?

“Dat is eenvoudig. De stad Amsterdam bevoorraden we in 2025  volledig elektrisch. En we zijn het aan ons eigen duurzaamheidsbeleid verplicht om dat op langere termijn in heel Nederland te realiseren.”

TEKST: ARJAN VELTHOVEN | FOTO’S: KOOS GROENEWOLD

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Zorg dat je niets mist. Abonneer je nu op TTM.nl. Abonneer