Europa en LZV blijft een lastig punt. De lidstaten zijn het nog steeds niet unaniem eens over de maten en gewichten en de grensoverschrijdende inzet van de LZV.
Dat blijkt uit de vergadering van 18 juni tussen de EU-vervoersministers. Ze kwamen vorige week in in Luxemburg bijeen voor een vergadering van de Europese Raad om onder andere aanbevolen wijzigingen in de Richtlijn inzake gewicht en afmetingen te bespreken. Er werd geen overeenstemming bereikt over deze kwestie.
Een kritiek agendapunt waren de voorgestelde wijzigingen van de richtlijn inzake gewichten en afmetingen van zware bedrijfsvoertuigen, die deel uitmaken van het wetgevingspakket van de Commissie over groener goederenvervoer.
De ministers hierover geen overeenstemming bereiken. De lidstaten spraken hun bezorgdheid uit over het toegenomen gebruik van lange vrachtwagens in de EU en de extra gewichtstoewijzingen die nodig zijn voor voertuigen met alternatieve aandrijftechnologieën.
ACEA
De Europese Federatie van Autoproducenten (ACEA) steunt de voorgestelde wijzigingen en benadrukt de noodzaak om het extra toegestane gewicht volledig toe te wijzen aan LZV’s en om de asgewichtlimiet te verhogen tot 12,5 ton. ACEA steunt ook de uitbreiding en vereenvoudiging van het gebruik van langere en zwaardere voertuigen onder het Europees Modulair Systeem (EMS) om een gelijk speelveld te creëren met conventioneel aangedreven voertuigen en de concurrentiepositie van emissievrije modellen te verbeteren.
Verschillende Europese spoorwegorganisaties, waaronder de Gemeenschap van Europese Spoorweg- en Infrastructuurbedrijven (CER) en de Internationale Spoorwegunie (UIC), hebben zich sterk verzet tegen de voorgestelde wijzigingen.
BGL
Het Bundesverband Güterkraftverkehr Logistik und Entsorgung (BGL), dat de Duitse wegvervoersector vertegenwoordigt, toonde zich zeer teleurgesteld over het gebrek aan vooruitgang. BGL bekritiseerde het feit dat de Raad er niet in is geslaagd om onmiddellijke CO2-besparingen te realiseren door de lengte van gelede vrachtwagens met ongeveer 10% te verlengen zonder de infrastructuur extra te belasten.
De vereniging drong er bij de transportministers van de EU op aan om snel een strategie en een tijdschema op te stellen om alternatieve aandrijvingen aantrekkelijker te maken zonder het laadvermogen te verminderen.