Nieuwe norm ZE-zone biedt kansen voor waterstofverbrandingstrucks

Nieuwe norm ZE-zone biedt kansen voor waterstofverbrandingstrucks featured image

De Nederlandse norm voor zero-emissiezones, stammende uit 2018, wordt aangepast naar de nieuwe Europese norm. Die is ruimer van opzet en dat betekent kansen in de stad voor voertuigen die voorheen niet als ‘emissievrij’ werden geklassificeerd, zoals vrachtwagens met een waterstofverbrandingsmotor.

Voormalig minister Harbers van Infrastructuur & Waterstaat schreef dat onlangs aan de Tweede Kamer in een update over het mobiliteitsbeleid. “Recent zijn de Europese emissienormen voor zwaar vervoer  herzien. De Europese norm voor emissievrije voertuigen kijkt hierbij enkel naar de uitstoot van CO2. Deze is aangepast van 1 g/kWh CO2 naar 3 g/t.km CO2. Deze norm wijkt af van de nationale definitie voor emissieloze voertuigen, zoals vastgelegd in het Reglement verkeerregels en verkeerstekens 1990 (RVV 1990): “voertuig zonder (dus: nul) uitlaatemissie van broeikasgassen, verontreinigende gassen en deeltjes”.

Deze nationale definitie is nu leidend voor de toegang tot zero-emissiezones. Hierdoor is het mogelijk dat er een categorie voertuigen ontstaat die volgens de Europese normen als emissievrij kwalificeert, maar toch niet de nul-emissiezones in zou mogen. Deze situatie kan zich op redelijk korte termijn al voordoen bij voertuigen met een waterstofverbrandingsmotor, welke een zeer lage uitstoot kent. Om een dergelijke situatie te voorkomen heeft de Staatssecretaris van Infrastructuur en Waterstaat besloten om de nationale definitie uit het Reglement verkeersregels en verkeerstekens 1990 aan te laten sluiten bij de Europese normen voor CO2, en aanvullend voor stikstofoxide (NOx) en andere deeltjes aan te sluiten bij de Euro6/7-norm. De ontwerp-AMvB zal begin 2025 aan de Kamer worden voorgelegd”, zo schrijft Harbers.

Van 1 gram naar 3 gram lijkt een klein verschil, maar het kan veel betekenen voor bijvoorbeeld de waterstofverbrandingsmotor, zoals MAN die onlangs presenteerde in de hTGX en waar ook DAF en andere vrachtwagenfabrikanten mee bezig zijn.

De nieuwe verruimde ZE-norm geeft net voldoende ruimte om trucks met een waterstofverbrandingsmotor te laten bestaan naast batterij-elektrische trucks en dat kan een mooie aanvulling zijn voor de beoogde duurzame stadslogistiek. Het ene hoeft het andere zeker niet uit te sluiten, maar co-existentie is een prima uitgangspunt.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Zorg dat je niets mist. Abonneer je nu op TTM.nl. Abonneer