Lagere boetes na overname Pacton

Lagere boetes na overname Pacton featured image

De boetes die de Nederlandse mededingingsautoriteit (NMa) aan de bedrijven Henal en Schilde Beheer had opgelegd wegens het niet tijdig melden van de overname van opleggerfabrikant Pacton in 2007 zijn na een bezwaarprocedure verlaagd. De oorspronkelijke boetes van 315.000 euro (Henal) en 92.000 euro (Schilde) zijn teruggebracht naar 22.500 euro.

euro'sOp grond van de Mededingingswet kan een boete voor het niet tijdig melden van een overname sinds 1 oktober 2007 oplopen tot 450.000 euro. Indien de jaaromzet van de betrokken onderneming hoger is dan 4,5 miljoen euro is de maximale boete 10 procent van de jaaromzet. Voor die tijd bedroeg de maximale boete 22.500 euro. De door Henal en Schilde Beheer niet gemelde overname werd gerealiseerd op 11 oktober 2007, dus na de wetswijziging. Dit was echter één dag voordat de aanpassing van het boetebeleid van de NMa, vastgelegd in de NMa Boetecode 2007, met de nieuwe maximumboete in werking trad. Om die reden heeft de NMa, op advies van de commissie die de NMa over bezwaarschriften adviseert, de opgelegde boetes nu verlaagd naar de oude maximumboete.

Op grond van de Mededingingswet zijn ondernemingen verplicht een overname (of fusie/joint venture) te melden bij de NMa indien door ten minste twee van de betrokken ondernemingen ieder een omzet in Nederland is behaald van minstens 30 miljoen euro én alle betrokken partijen tezamen een wereldwijde omzet hebben behaald van minstens 113.450.000 euro. Het is verboden een overname te realiseren voordat het voornemen daartoe aan de NMa is gemeld en door de NMa is getoetst. De NMa beoordeelt bij fusies en overnames of de daadwerkelijke concurrentie significant wordt belemmerd, met name door het ontstaan of versterken van een economische machtspositie. Een dergelijke machtspositie kan nadelige gevolgen hebben voor de prijs, kwaliteit en diversiteit van het aanbod. De NMa kan in dat geval voorwaarden verbinden aan een fusie of een fusie verbieden. Het niet tijdig melden van een overname ondermijnt het toezicht op overnames. Daarom kan de NMa daarvoor een boete opleggen.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Zorg dat je niets mist. Abonneer je nu op TTM.nl. Abonneer