Mercedes-Benz Actros L: eerst elektrisch, nu diesel

Mercedes-Benz Actros L: eerst elektrisch, nu diesel featured image

Daimler Truck heeft onlangs het doek af getrokken van de nieuwe Mercedes-Benz Actros L. De Actros met de grote cabine heeft hetzelfde ProCabin concept als de eerder geshowde eActros 600, dus ook met een aerodynamisch, acht centimeter langer front. De nieuwe Actros L kan per direct besteld worden en gaat in december van dit jaar in productie. [INHOUD | INDEX TTMnl2024_2_74]

De diverse spionagefoto’s van de nieuwe Actros L lieten al zien dat ook de versie met verbrandingsmotor vernieuwd zou worden. Het is geen verrassing dat de cabine er hetzelfde uitziet als bij de eActros 600. Ook hier is een volledig gesloten en afgerond front, een geoptimaliseerde bumper, inclusief panelen onder de carrosserie, een aerodynamisch verbeterde instap voor de chauffeur en verlengde zijdeflectoren die zijn vormgegeven als zeilen. Luchtdeflectoren op de A-stijlen, een extra spoiler op het dak en een afgedicht motorcompartiment vullen de aerodynamische verbeteringen aan de cabine aan. We zien ook lichte verschillen. De Actros L heeft een iets grotere opening in de grille, onderaan bij de bumper, voor wat meer koelingsmogelijkheden. Op het model wat wij zagen is de LED-verlichting iets minder uitbundig dan bij het elektrische model. Wel is er optioneel matrix LED licht beschikbaar. De aerodynamische vormen van de Actros L moeten drie procent brandstofbesparing opleveren. Gebleven zijn de trottoir- en frontzichtspiegel, naast Mirrorcam, al zijn de spiegels iets meer aerodynamisch gevormd. Voor nog meer aerodynamica zagen we wieldoppen op de Actros L, maar we vragen ons af op vervoerders die wel willen op hun vrachtauto’s. Het ligt overigens in de lijn der verwachting dat het cabineontwerp van de Actros L op termijn ook zal worden toegepast op andere varianten van de Actros-cabine, maar daar wilde Mercedes-Benz niet op vooruit lopen.

Solostar

De cabine mag dan aan de buitenkant veranderd zijn, het is en blijft hetzelfde casco, te krijgen als Stream, Big of Giga Space. Nieuw in het interieur zijn nieuwe stoelbekleding, een betere lattenbodem en optioneel dik matras voor het bed, maar ook betere bedieningselementen bij het bed, alsmede LED-verlichting aan boord en de nodige USB-C aansluitingen. Ook kunnen er maar liefst twee koelkasten onder het bed, is het bed elektrisch verstelbaar en is er een 230 V aansluiting. Het SoloStar concept worden verder aangepast en vanaf april 2025 komt er een nieuwe Multimedia Cockpit, met nieuwe designs voor de schermen en de introductie van voice control.

Turbo

Mercedes-Benz Trucks heeft ook de aandrijflijn licht aangepast. De OM471 van 12,8 liter krijgt twee nieuwe turbo’s en met een vernieuwd uitlaatgasnabehandelingssysteem zorgt deze uitlaatgasturbocompressor voor een maximale brandstofbesparing tot vier procent ten opzichte van de vorige generatie.

1 juli

Assistentiesystemen zijn aan de orde van de dag, zeker met de geldende General Safety Regulation (GSR), die vanaf juli 2024 van kracht wordt.  Om een nog betere bijdrage te leveren aan het voorkomen van ongevallen, heeft Daimler Truck een nieuw elektronicaplatform ontwikkeld dat een nog groter zicht naar voren en opzij mogelijk maakt met zogenaamde sensorfusie, d.w.z. het samenvoegen van radar- en cameragegevens. Het elektronicaplatform biedt 20 keer snellere gegevensverwerking en de in totaal zes geïnstalleerde sensoren – vier zijdelingse korteafstandsradars voor en achter, zowel rechts als links, één langeafstandsradar voor in het midden en de multifunctionele camera in de voorruit – kunnen nu een hoek van 270 graden rond het voertuig bestrijken. Dankzij de aanzienlijk vergrote zichthoek kunnen de geïnstalleerde assistentiesystemen hun sterke punten nog beter benutten.

Lekker remmen

Een van de voorbeelden waarop Mercedes-Benz zich onderscheidt is de zesde versie van Active Brake Assist 6, nu met multi-lane monitoring. De nieuwste noodstopassistent van Daimler Truck kan nu maximaal geautomatiseerd remmen tot volledige stilstand bij snelheden tot 60 km/u vóór overstekend verkeer, tegemoetkomend verkeer of andere weggebruikers op dezelfde rijstrook. GSR vraagt de uitgebreide reactie op voetgangers en fietsers voor nieuwe vrachtwagens en bussen/touringcars pas vanaf 1 juli 2026. Bij snelheden tot 80 km/u kan het systeem vóór stilstaande voertuigen reageren met maximaal volledig afremmen, zoals voorheen het geval was. Een andere toegevoegde waarde van ABA 6 is multi-lane monitoring op afstanden tot 250 meter voor een nog betere gevaardetectie.

Stilstand

Active Sideguard Assist is er nu met ook dodehoekdetectie aan de bestuurderszijde. Het kan met zijn tweetraps waarschuwingssysteem chauffeurs waarschuwen voor potentiële gevaren zodat tijdig ingrijpen een kritieke verkeerssituatie kan verhelpen. De actieve waarschuwingszone strekt zich uit tot 30 meter achter en zeven meter voor het voertuig en werkt bij snelheden tot 30 km/u. Bovendien kan het systeem automatisch remmen om het voertuig volledig tot stilstand te brengen binnen de rode waarschuwingszone tot zijn eigen draaisnelheid van 20 km/u, als bestuurders niet reageren op een eerdere akoestische en visuele waarschuwing. Deze functie gaat ook verder dan de vereisten van GSR, die alleen voorschrijft dat Sideguard Assist indien nodig een waarschuwing moet geven. Bovendien beschikt ASGA 2 over een intelligent waarschuwingsconcept voor het veranderen van rijstrook, gebaseerd op de positie van het voertuig binnen de rijstrook.

Fusie

De nieuwe Front Guard Assist kan een nuttige functie zijn om ongelukken te voorkomen met voetgangers of fietsers die zich mogelijk direct voor de truck bevinden wanneer deze wegrijdt. Het assistentiesysteem houdt het verkeer voor het voertuig in de gaten en ondersteunt de bestuurder wanneer het voertuig stilstaat, wegrijdt en op kruispunten. Als het systeem stilstaande of bewegende objecten voor het voertuig detecteert, ondersteunt het de bestuurder in rijsituaties tot 15 km/u door waarschuwingsberichten te verzenden als onderdeel van het tweetrapswaarschuwingssysteem. De 270 graden fusietechnologie dekt de dode hoek voor de auto van 0,8 meter tot ongeveer vier meter over de volledige breedte van de auto.

Autonoom

Naast de op verkeersveiligheid gerichte assistentiesystemen valt het goed op elkaar afgestemde samenspel van functies als Active Drive Assist 3 (ADA) en het intelligente transmissie- en cruisecontrolesysteem Predictive Powertrain Control (PPC) op in de nieuwe Actros L. De ADA maakt sinds 2018 semi-autonoom rijden (SAE Level 2) mogelijk in een serieproductietruck en wordt nu in de derde generatie gelanceerd. Vanaf juni 2021 is de tweede generatie ADA uitgebreid met de noodstopfunctie. ADA 3 verbetert nu verder de ondersteuning voor bestuurders in zowel de longitudinale als laterale geleiding van de truck. Vanaf april 2025 wordt ook route-informatie van het navigatiesysteem geïntegreerd om aankomende routegebeurtenissen beter te kunnen detecteren. Hierdoor kunnen bestuurders onnodig remmen, accelereren en schakelen vermijden.

Connectivity is en blijft belangrijk voor Mercedes-Benz Trucks, en ook de Actros L is voorzien van tal van oplossingen voor optimaal fleetmanagement en onderhoud. De nieuwe Connected Services, zoals Over-the-Air Update of Service24h Connected, kunnen dit jaar al worden gebruikt.

Schudden maar. De Actros L is echt intensief getest in Daimlers eigen testlab en ver daarbuiten.

TEKST: ARJAN VELTHOVEN | FOTO’S: DAIMLER TRUCK

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Zorg dat je niets mist. Abonneer je nu op TTM.nl. Abonneer