‘Faillissement dreigt voor 15 procent Belgische vervoerders’

‘Faillissement dreigt voor 15 procent Belgische vervoerders’ featured image

De financiële positie van 15 procent van de Belgische transportbedrijven is zo wankel dat een lastenverzwaring door de nieuwe kilometerheffing acuut gevaar voor een faillissement inhoudt. Dat wijst een onderzoek van branche-organisatie TLV en onderzoeksbureau Graydon uit. Transportbedrijven zouden zelf hun positie echter ook kunnen versterken door betere facturatiemethodes en debiteurenbeheer.

Eurlings: "Kilometerheffing gaat door!" Bedrijfsinformatiespecialist Graydon en beroepsorganisatie TLV hebben naar eigen zeggen een grondige economische doorlichting van de sector gemaakt, in combinatie met een gerichte rondvraag bij transportbedrijven. Op die manier hebben ze zich een duidelijk beeld gevormd van de financiële situatie van de transportbedrijven, twee weken voor de invoering van de kilometerheffing.

Een deel van de penibele situatie komt voor uit de betalingstermijnen die worden aangehouden. Uit de analyse blijkt dat wegvervoerders hun leveranciers binnen een aanvaardbare termijn betalen. 65 procent van de transporteurs betalen hun facturen binnen de 30 dagen. Dit percentage staat in schril contrast met de termijnen waarbinnen ze zelf betaald worden door hun klanten. Uit de survey blijkt namelijk dat slechts 10 procent van deze klanten op 30 dagen of minder betaalt. Dit is een onhoudbare situatie, die verder zal versterkt worden door de kosten van de kilometerheffing  vanaf 1 april 2016. De tol zal namelijk binnen de 14 dagen moeten betaald worden. De Vlaamse transporteurs zullen dus nog meer moeten voorfinancieren, en voor sommige ondernemingen kan dit funest zijn.

Bekijk onderaan deze pagina het complete rapport ‘Onderzoek: Impact van de kilometerheffing op de Vlaamse transportsector.’

 

Gelet op de traditioneel lage marges in de transportsector, roept TLV de transportbedrijven al verschillende maanden op om alle kosten die verband houden met de invoering van de kilometerheffing, integraal door te rekenen. Het onderzoek van Graydon en TLV brengt in dit verband weinig bemoedigende cijfers aan het licht. Lode Verkinderen, Secretaris Generaal van TLV: “Amper 55 procent van de vervoerders verwacht dat het overgrote deel van de trajecten met lading zal kunnen doorgerekend worden aan de klant. Deze totaal onaanvaardbare houding van de opdrachtgevers kan niet anders dan tot een toevloed van faillissementen leiden.”

Uit het onderzoek van Graydon blijkt dat 15 procent van de transportbedrijven in België heeft af te rekenen met een zeer hoog of verhoogd risico op faillissement. Voor die bedrijven dreigt onmiddellijk gevaar. 66 procent van de vervoerders vreest voor een verzwakking van hun concurrentiepositie ten aanzien van hun buitenlandse concurrenten. Bovendien verwacht 77 procent van de ondervraagden zich aan toenemende liquiditeitsproblemen als gevolg van de kilometerheffing, gekoppeld aan het huidige betalingsgedrag van hun klanten.

Volgens Eric Van den Broele, Senior Manager R&D van Graydon, zijn “transportbedrijven het aan zichzelf verplicht om hun facturatiemethodes en debiteurenbeheer per direct bij te sturen. Het is de enige manier om de betalingstermijn van hun klanten en hun eigen prefinancieringstermijn in te korten. Het is bovendien aan te bevelen om de financiële gezondheid van hun klantenbestand beter op te volgen.”

TLV roept de overheid in dit verband met aandrang op, om voor korte en gerespecteerde betalingstermijnen te zorgen. Performante facturatiesystemen moeten ondersteund worden. Verder roept TLV op om te investeren in wegen en de buitenlandse vervoerders niet over het hoofd te zien bij controles. Tenslotte houdt de beroepsorganisatie een pleidooi voor verder werk te maken van lagere loonkosten.

Bekijk het rapport

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Zorg dat je niets mist. Abonneer je nu op TTM.nl. Abonneer