Woensdagmiddag voerde de Tweede Kamer een debat over de invoering van de zero-emissiezones naar aanleiding van het voorstel van staatssecretaris Jansen van Openbaar Vervoer en Milieu (PVV). Er werd veel gezegd, maar niemand schoot er ook maar iets mee op. Daardoor lijkt een harmonieuze invoering van de ZE-zones, met nog ruim drie weken te gaan voor 2025, een utopie.
De Kamer heeft in oktober al ingestemd met een motie van de VVD om de zero-emissiezones uit te stellen tot 2029. Veertien gemeenten lieten toen echter weten de ZE-zones gewoon in te stellen op 1 januari a.s. Staatssecretaris Jansen wil morrende ondernemers echter helpen en stelde een boetevrije periode van een jaar voor en ook wil hij dat Euro 6 dieselbestelauto’s tot 1 januari 2029 de ZE-zones mogen inrijden.
Ook daar willen de gemeenten niet aan, die het Jansen vooral kwalijk nemen dat hij de onderhandelingen met gemeenten en branche-organisaties niet heeft afgerond en het voorstel eigenhandig gepresenteerd heeft. Dat Jansen woensdag in het debat zei dat het voorstel ‘een compromis’ is, was dan ook tegen het zere been van die stakeholders. “Door het voorstel zoals dat door u aan de Kamer is gestuurd, ontstaat een oneerlijk concurrentieveld voor ondernemers die inmiddels wél investeringen hebben gedaan of dit op korte termijn van plan zijn. En in plaats van het scheppen van duidelijkheid voor ondernemers die in de binnensteden actief zijn wordt er opnieuw – één maand voor de invoering van de zones – onduidelijkheid gecreëerd waardoor het investeren voor ondernemers tot een onmogelijke opgave wordt gemaakt. Een uitermate ongewenste situatie”, zo tikten zij Jansen in een brief op de vingers. Zij willen wederom met Jansen aan tafel.
De Kamer sommeerde Jansen nu eens echt met de gemeenten te gaan praten en hij zag zelf ook wel in dat dat momenteel de beste oplossing is. Of een harmonieuze invoering, met het aanstaande kerstreces, nog te bereiken valt is echter zeer de vraag.

Bron: NOS

